Olympiáda dětí a mládeže vynesla jižní Čechy na výsluní

Národní sportovní agentura po vyšetření, ne po pitvě

Ad domácí úkoly - rozum do hrsti

Rozmohl se nám tady takový nešvar, odklady povinné školní docházky.

Proč je to chyba a jaké navrhujeme řešení?

Byl jsem zvolen předsedou dozorčí komise NSA

Beru to jako velký závazek k tomu, abych pro český sport něco udělal. Funkce je to nehonorovaná. Zvolil jsem si čtyři klíčové priority, které jednoznačně povedou ke zlepšení fungování NSA i celého amatérského i profesionálního sportu.

Více tříd od školního roku 2024/2025

V Jihočeském kraj připravujeme rozšíření kapacit všeobecného vzdělávání ve středních školách. Chceme zřídit třídy lyceí v odborných školách, které by se měly otevřít již od školního roku 2024/2025.

V Jihočeském kraji jsme O klik napřed

Náměstek Klíma ocenil vítěze soutěže v kyberbezpečnosti

Tak přidáme učitelům na 130 %, nebo ne? Můj zodpovědný názor

Raduji se, vypadá to, že od roku 2024 budou mít učitelé garantovaný plat ve výši 130 % vůči průměrnému českému výdělku.

Rozhovor: Jak dál v českém školství. Známky, nebo slovní hodnocení?

Známky od jedničky do pětky jsou jasné a srozumitelné celým generacím. Debatu Ministerstvo školství nedávno rozpoutalo myšlenkou, že by děti od první do třetí třídy mohly dostávat místo známek na vysvědčení slovní hodnocení.

Zimní ODM 2023 v Královehradeckém skončila, Jihočeský kraj přebírá štafetu her letních

Sněmovnou v prvním čtení prošla novela Zákona o pedagogických pracovnících

Měnit se má to, co nefunguje, nebo zastaralo, nebo žádá doplnění. V případě zákona 563/2004 zákona o pedagogických pracovnících se dle mého úsudku dlouholetého ředitele školy v případě zákona se jedná o doplnění ustanovení, které nám jako učitelům a ředitelům chybělo.

Kampaň #najihu

Blíží se konec léta a naše kampaň, pojmenovaná příznačně #najihu, je v plném proudu. Vezmeme Vás na zajímavá místa a po investičních akcích, které v Jihočeském kraji nyní probíhají.

Víceletá gymnázia nejsou problém, problém je jejich počet

Zrušení víceletých gymnázií kvalitu výuky na ZŠ nezajistí 

S ministrem Válkem na jihu

S kolegou z TOP 09 ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem jsme začátkem června navštívili zdravotnická zařízení v Jihočeském kraji.

Kolegové z učitelských fakult, vyndejte si hlavu ze své akademické brašničky

Parlament bude brzy schvalovat novelu zákona o pedagogických pracovnících, která loni neprošla. Letos možná na malichernostech nezhyne, ale bude to boj. Boj za „čistotu profese“.

Učitel dějepisu na soběslavském gymnáziu

Marek Adam je učitelem dějepisu na soběslavském gymnáziu. A zároveň také místopředsedou Aliance národních sil, strany, která schvaluje a podporuje takzvanou „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny, o kterou se právě nyní „pokouší“ Rusko.

K lex Ukrajina - školství

Mimořádná situace si žádá mimořádný přístup. Ukrajinští občané dostávají status uprchlíka, ten na sebe váže další zákonné povinnosti i práva, mj. i právo či povinnost školní docházky.

Výstup na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na podporu Ukrajiny

Dne 27. února jsem promluvil na demonstraci Milion chvilek pro demokracii v Českých Budějovicích na podporu Ukrajiny.

Otevření táborské kanceláře

Dnes odpoledne jsme slavnostně otevřeli naši regionální kancelář v Táboře. Podpořit nás přišli např. starostka Malšic Miloslava Šebková, člen rady města Tábor Jíří Fišer a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Otevření regionální kanceláře

V pondělí 21. února otevře svoji táborskou regionální kancelář poslanec Parlamentu ČR a náměstek hejtmana Pavel Klíma. Mezi hosty se objeví například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek nebo třeba starosta města Tábor Štěpán Pavlík.

"Svobodná" volba

Nad všemi diskuzemi o očkování jsou pro mě dvě reality: Sestřičky v nemocnicích, které nastoupí směnu, schovají se za respirátor, štít, zapnou se do bílé kombinézy, na záda si nechají napsat svoje jméno, raději nepijí, aby se z toho nemusely soukat na WC a vyrážejí ošetřovat většinově neočkované svobodné spoluobčany.

Trampoty českého řídi aneb „Musíte se víc snažit, pane správče!“

Dnešní poznámku píšu s vědomím, že zítra může být všechno jinak. Narážím na nevysoutěžené testy pro školy, Správa hmotných rezerv to nedala a vláda reaguje větou: Ať si to vysoutěží kraje nebo školy samy, my jim to proplatíme.

Co ses dnes ve škole naučil?

Jaká je nejčastější otázka českého rodiče po návratu dítěte ze školy? No přece: Co bylo ve škole? Nějaká známka? V té větě vidím největší problém českého vzdělávacího systému.

O situaci ve školství

Nad tím, kolik se toho děti naučí v tomto školním roce a nakolik je výpadek školní docházky poznamená, se zamýšlí nejen rodiče.

Soukromé neznamená alternativní, často jen zrcadlo hlavnímu proudu.

Možná čekáte polemiku o kvalitě soukromých škol, ale o tom to není. Školy jsou dobré, nebo špatné, to nezáleží na zřizovateli, ale na řediteli a vůli sboru se vzdělávat.

4 + 5 se může rovnat 9 s přidanou hodnotou

V případě zvyšování platů pedagogů může být 4 + 5 více než 9.

Unese česká společnost zaplaceného učitele?

Potřebujeme dobře zaplacené učitele? Unese to naše společnost? A co na to odbory?

Přijímačky v roce 21 jako příslib individualizace vzdělávání i v ČR

Zda přijímačky ano, či ne, tak sem ještě české školství nedozrálo. Prostě přijímačky jsou a chvíli ještě budou. Proto se bavme, jak bychom je měli uchopit.

Opakovat distanční ročník? Ne!

Během podzimní druhé vlny Covidu dostávám jasný dotaz: Nebylo by lepší zopakovat celý ročník?

Děkujeme, vládo, za hezký dárek!

Děkujeme, vládo, za hezký dárek! Vaši stotřicetiprocentní učitelé