Národní sportovní agentura po vyšetření, ne po pitvě
Květen 3, 2024
- NSA nikdy neměla vzniknout, Babišova vláda nezvládla ani základní nastavení organizace.
- Vázne např. kontrolní systém.
- Poslední rok vidíme zlepšení, který umí rychleji vypsat výzvy a rozdělit finance. Chtějme ale od státu ve věci sportu více. A chybí ministr.
Závěrečná zpráva NKÚ odhalila tři zásadní závěry o Národní sportovní agentuře: Nesplňuje původní očekávání, nedostatky v hospodaření, nedostatečnou kontrolní strukturu, špatné vyhodnocování vlastvích cílů. Tedy v letech 2019 až 2022.
Když v roce 2019 z rozhodnutí tehdejšího premiéra Babiše NSA vznikla, aby nahradila právě amputovanou nohu MŠMT, tedy správu sportu, museli mít nosiči této myšlenky před očima jen a jen miliardy rozdělované na investiční projekty. Jinak by totiž „nezapomněli“ vložit novému do vínku třeba strukturu zahrnující kontrolní povinnosti, dohledovou složku nebo zodpovědnost za včasnou administraci a vyplácení dotací pro i ten nejmenší klub. Přesně tyto nedostatky zpráva NKÚ kritizuje ve sledovaném období 2019 – 2022.
Výsledek? Sport byl degradován na úroveň fondu rozdělujícího peníze na silnice podle počtu kilometrů v tom kterém území. Přitom právem žádáme po sportu víc. Chceme, aby se děti hýbaly a nebyly obézní, chceme mít pod kontrolou doping a navíc v souladu s mezinárodním právem, chceme jasnou definici sportu jako zdravotně prospěšné činnosti, chceme pravidla pro postavení profesionálních sportovců, trenérů, rozhodčích, právní postavení sportovních reprezentantů ČR. Potřebujeme chytře financovat a vytvářet podmínky pro soukromé peníze do sportu (ty státní tvoří cca desetinu celkového objemu).
Prostě potřebujeme vytvořit podmínky pro fungující sportovní prostředí.
A navíc ještě požadujeme navýsost politická vyjádření např. o účasti ruských sportovců na olympiádě. Takto nalajnované hřiště má limity, které dál nepustí ani Supermana. Snad proto státy běžně mají sportovní gesci ošetřenu ministerstvem. Uvědomují si, že SPORT je POLITIKUM. Stát potřebuje koncepci sportu toho masového i toho vrcholového. Sportovní agenda dokonce má svoje mezinárodní setkání, ale Českou republiku tam zastupuje oficiálně ministr školství, který o věci neví nic, protože agendu nemá v gesci, a s ním předseda NSA, který není pro ostatní ministry politickým partnerem. Takovou absurditu nám ANO připravilo a my se v ní musíme ještě chvíli pohybovat. Myšlenka dalšího ministerstva je v tuto chvíli nereálná, máme jich opravdu hodně, infiltrace do některého stávajícího nyní nedává logiku. Jak je tomu v zahraničí? Výjimečně mají samostatné ministerstvo sportu, většinou sport spojují s agendou kultury, lépe pak s cestovním ruchem. Měli bychom takové podmínky pro další volební období připravit.
Coby předseda Dozorčí komise NSA (zřízena ze zákona na jaře 2023) konstatuji, že nové vedení NSA už po roce zrychlilo jak přípravu výzev, tak administraci žádostí i vyplácení dotací, připravilo tolik žádanou prioritizaci sportu. Zpráva NKÚ kontrolovala roky 2019 – 2022, tedy roky pod správou dosazenou hnutím ANO. Nový předseda se, vypadá to, snaží, ale stále jen rozbíhá koně, který rozhodně není dostihový. Na pravidelných zasedáních Dozorčí komise se zpovídá ze svých kroků. Konkrétně kontrolní systém jsme na posledním zasedání nedořešili a pokračujeme na květnovém. Po zveřejnění závěrů NKÚ bude otázek ještě více. Určitě budeme chtít vědět, zda se nedostatky z kontrolovaných let řeší.
Sport si zaslouží podporu, na druhou stranu každá „tenisová“ či „sokolská“ kauza reputaci sportovního prostředí nepomáhá. Zpráva NKÚ byla nemilosrdná, díky Bohu za to. Král je nahý, musíme si to říci nahlas. Politikaření stranou, jde o český sport.
Pavel Klíma, poslanec, předseda Dozorčí komise NSA