V Jihočeském kraji jsme O klik napřed

Takříkajíc „O klik napřed“ je v Jihočeském kraji mininálně 1134 dětí. Tedy mladých uživatelů internetu, kteří se v letošním roce zapojili do krajského kola soutěžního kvízu v rámci projektu „Kraje pro bezpečný internet“ (KPBI). Deset nejlepších ocenil v pondělí 24. dubna náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma. 

„Tato soutěž vynikajícím způsobem doplňuje školní výuku v oblasti, která je před uživatelem vždy o krok napřed. Díky hravé formě kvízových otázek tak dokáže děti nenásilně a účelně upozornit na nástrahy, které na ně číhají v internetovém prostředí,“ upozornil náměstek Klíma a připomněl, že do projektu se Jihočeský kraj zapojil v roce 2021 a už oproti loňsku se počet účastníků více než zdvojnásobil. „Zapojilo se do něj 59 jihočeských základních a středních škol s více než tisícovkou studentů a žáků,“ zdůraznil Klíma důležitost projektu, jehož smyslem je informovat mladé lidi o tom, jak se bezpečně pohybovat na internetu. Ocenění se pak konkrétně dostalo dvěma dětem z prvního stupně základních škol, dvěma dětem z druhého stupně základních škol, dvěma studentům ze středních škol a ve speciální kategorii soutěžního kvízu Plus se umístili čtyři studenti středních škol. Speciální ocenění pak obdržela základní škola ve Strýčicích za nejvíce zapojených žáků.

„Chci poděkovat všem, kteří se do projektu KPBI přihlásili a vítězům srdečně blahopřeji. I v rámci kybernetické bezpečnosti samozřejmě platí, že nejlepší je prevence. A jak se pohybovat bezpečně na internetu by v současné době měla být jedna ze základních gramotností člověka. Věřím, že tento projekt tomu pomůže,“ sdělil Klíma. 

Jeden z oceněných studentů dále upozornil na další klad projektu, kterým je zvyšování počítačové gramotnosti i v dalších generacích. "Pomáhal jsem babičce, ona už tomu tolik nerozumí. Nechci, aby se nachytala na nějaký podvod,“ uvedl Daniel Filip z Centra odborné přípravy Sezimovo Ústí. 

Projekt Kraje pro bezpečný internet je společnou iniciativou třinácti krajů a Prahy v oblasti prevence kyberkriminality a podpory kyberbezpečnosti. Projekt je realizován pod záštitou Asociace krajů ČR. Partnery soutěžního kvízu jsou společnosti Microsoft a Gordic.

Text původně publikován na www.kraj-jihocesky.cz